סוגי זפת

אנו יכולים לפגוש אותה בכבישים ובמסלולי אופניים אך לא תמיד נבין מה המשמעות שלה גם לשמירה על איכות החיים בבית שלנו. זוהי הזפת השחורה והמסתורית שמתאפיינת בתכונות אטימות נהדרות שיכולות לשרת אותנו למגוון רחב של שימושים, בעיקר לעולם האיטום.

הכירו את הזפת

יכול להיות שלא יצא לכם מעולם לראות חבית זפת שעומדת להיות משומשת לכל פעולה שהיא, בין מדובר על סלילה כביש, על איטום או על סתימת חרכים במבנים או בדרכים, אך ללא ספק מדובר על אחד החומרים הנפוצים ביותר שיש. השימוש בסוגי זפת שונים רחב מאוד ומגיע מענף הבנייה ועד לעולם האיטום, שבעבר היה משתמש בזפת באופן קבע והיום השימוש הולך ופוחת, לא בגלל שהיא לא איכותית אלא בגלל שיש חומרים טובים יותר. הזפת מציגה תכונות מצוינות שלא מאפשרות למים לחלחל דרכה מה שהפך אותה לחומר איטום חשוב מאוד והיישום שלה, למרות חסרונותיו, אחד היעילים ביותר שיש.

זיפות גגות: איטום באיכות גבוהה

הזפת מגיעה בדרך כלל במצב צמיגי כאשר רק חימום יכול להפוך אותה לנוזלית ולתת לנו אפשרות לעבוד עמה. ברגע שהיא קשה, היא עדיין לא מוצקה לחלוטין, כאשר זפת מוצקה לחלוטין היא סימן לזפת באיכות לא טובה, הרי זה אומר שמהלו אותה בעוד חומרים. באופן עקרוני אפשר להכניס מקל לתוך חבית ענקית של זפת ואם הוא מצליח להיכנס, זאת אומרת שהיא צמיגית, זה סימן לזפת איכותית. כאשר הזפת מתחממת והיא הופכת לנוזלית ניתן למרוח אותה על שטח הגג וכך היא יוצרת שכבה אחידה ששומרת על הגג מחלחול מים וסיכון המבנה עצמו.


אחרי שמורחים את הזפת יש צורך להמתין כדי שהיא תתייבש. במידה והיא לא תתייבש לא יהיה ניתן למרוח שכבה נוספת ולמעשה האיטום יהיה חלקי. בדרך כלל למטר אחד נהוג להשתמש בין קילוגרם לשניים וחצי קילוגרם של זפת. אחרי 24 שעות הזפת התייבשה וניתן למרוח שכבה נוספת כאשר בדרך כלל ביניהן יש שכבה מסוימת להעלאת איכות האיטום, בדרך כלל בד מסוים כמו יוטה.

אלו סוגי זפת קיימים ?

אמנם כולנו מכירים את הזפת בתור חומר שחור שניתן למריחה אך למעשה יש שני סוגים: זפת חמה וזפת קרה. הזפת החמה היא אותה זפת שמורחים בגגות שיש צורך לחמם. זפת זו מגיעה בחביות גדולות שאותן יש לחמם עם מבער כדי להפוך את הזפת לשמישה. אחרי החימום, כמו שכבר הוסבר, הזפת ניתנת למריחה ביתר קלות. לעומת זפת זו, הזפת הקרה מגיעה בצורה נוזלית ומעט צמיגית ואפילו ניתן לרכוש אותה בקופסאות. זו זפת שעברה תהליך כימי שישמור עליה נוזלית והיא מתייבשת במגע עם אוויר ממש כמו זפת חמה. זפת זו אינה דורשת חימום וניתן למרוח אותה כמו שהיא.

למה משמשת זפת קרה ?


נשאלת השאלה מדוע יש צורך בזפת קרה והאם היא שימושית יותר מזפת חמה, כאשר התשובה לשאלה זו נעוצה בצורך הרחב בסוגי איטום שונים. זפת חמה דורשת מבער ודורשת הרבה ידע. למרות שנדמה שכל אחד יכול למרוח זפת על שטח הגג, המשימה מלכלכת, מסובכת ודורשת ניסיון, כמו גם הכנה של שטח הגג בצורה אבסולוטית תוך ניקיון יסודי שלו וידע כיצד למרוח אותה נכון ובמינונים המתאימים. זפת קרה לעומת זאת דורשת פחות התעסקות ולכן היא נוחה יותר. עם זאת, זפת קרה לא מתאימה לאיטום שטחים גדולים אלא מיועדת לתיקון סדקים או לאיטום שטחים קטנים.


איטום וזיפות גגות עם סוגי זפת שונים ושיטות איטום מתקדמות תוכלו למצוא אצלנו באדלר ובניו. שנים רבות של ניסיון עושות את ההבדל ואתם מוזמנים לפנות אלינו כבר היום כדי להיווכח בעצמכם!