מילון מונחים

סיוד:

סיד הינו חומר לבן השייך למשפחת חומרי המליטה. חומרים ממשפחה זו משמשים אותנו למגוון רחב של פעולות בנייה ושיפוץ. הסיד עצמו משמש בעיקר לשם הקניית צבע לבן ומראה חלק למבנים גמורים כגון קירות פנימיים וחיצוניים של הבית, גגות ועוד. סיוד הינה פעולת יישום הסיד על מבנים שונים, והיא לרוב מהווה את השלב האחרון בבנייה גסה או שלב לפני אחרון בבנייה עדינה ועיצוב, כאשר בבתים רבים לאחר הסיוד נראה גם צביעה של הקירות.
סיוד גגות הינה פעולה פשוטה המתבצעת בסיום איטום הגג, אשר מאפשרת להתמודד עם הנטייה של גגות לצבור חום בשל החשיפה הממושכת והישירה לשמש. סיוד גגות נועד בכדי להעניק לגג צבע לבן, אשר אוגר פחות חום ומוריד בצורה משמעותית את חום הגג, ובכך מאפשר שמירה על טמפרטורה נוחה יותר בתוך הבית וכן מונע הרס מהיר יותר של האיטום של הגג.
זפת הינו אחד מהחומרים הנפוצים ביותר לשימוש בכל הנוגע לאיטום מבנים שונים. בין המבנים השונים שניתן לאטום באמצעות זפת ניתן למצוא גם גגות, כאשר עד היום זיפות גגות מהווה את הדרך הקלה והנפוצה ביותר לאיטומם. באמצעות זיפות גגות ניתן לקבל איטום מהיר ויעיל ביותר של הגג, כאשר הזפת מאפשרת איטום גם של אזורים קטנים ובעיתיים כגון סביב צינורות ניקוז, סביב פתחי אוורור ועוד, ולכן היא נוחה לעבודה. חשוב לדעת שמשום ורוב סוגי הזפת בהם עושים שימוש הינם בצבע שחור, חשוב לסייד את הגג בסיום עבודת הזיפות בכדי למנוע ספיגת חום על ידו.
יריעות ביטומניות הינן פלטות של חומר ביטומן אשר משמשות כיום לאיטום איכותי ועמיד יותר של גגות מזה המתאפשר באמצעות זפת. את היריעות מתקינים על תשתית שיש להכין מראש, כאשר החיבור בין היריעה לבין התשתית מתבצע באמצעות חימום. יריעות אלו מאפשרות איטום יעיל ואיכותי של גגות, וכן הן אינן דורשות סיוד בסיום העבודה היות והן אינן נוטות לספוג חום. למרות יתרונותיהן הרבים, יריעות ביטומניות אינן מתאימות להתקנה בכל גג, ולכן עדיין לא החליפו לחלוטין את השימוש בזפת.

איטום גגות:

איטום גגות הינה פעולה אשר יש לבצע על כל גג בכדי לשמור על תקינותו ועל תקינות הבית. הגג הינו אחד האזורים החשובים ביותר במבנה אשר מגנים עליו מפני נזקי מזג אוויר, ובייחוד מפני גשמים ושינויי טמפרטורה. בכדי שהגג יגן על הבית בצורה יעילה וימנע שינויי טמפרטורה קיצוניים ונזילות, יש לוודא כי הוא אטום לחלוטין, ולכן בסיום הבנייה יש לבצע איטום גגות באמצעים שונים. האמצעים הנפוצים ביותר כיום הינם איטום גגות באמצעות זפת, אשר הינה שיטה מהירה לביצוע, זולה ויעילה, או איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות, אשר הינה שיטה יקרה ומורכבת יותר לביצוע, אולם גם כזאת אשר מעניקה איטום טוב ועמיד יותר לאורך זמן.

זפת לבן:

מדובר במונח שגוי שנתבע בשל שימוש בחומרים חליפיים לזפת השחורה, אשר הינם מראש בצבע לבן ולכן מאפשרים לנו לאטום את הגג ללא פעולת הסיוד. חומרים אלו הינם בדרך כלל חומרים אקריליים או פולימריים בצבע לבן, אשר חלקם נועדו בכדי להחליף את הזפת בפעולת האיטום וחלקם נועדו בכדי להחליף את הסיד בפעולת סיוד הגג וצביעתו בלבן.

חומרים פוליאוריטנים:

חומרים אלו הינם הדור האחרון בכל הנוגע לחומרי איטום, והם בעלי העמידות והיעילות של חומרים ביטומניים וכן הגמישות של זפת. חומרים אלו מאפשרים איטום של גגות או אזורים בגג אשר אינם ניתנים לאיטום באמצעות יריעות ביטומניות בשל צורתם אשר אינה מתאימה ליריעה ולצורת ההתקנה שלה.