כל שיטות האיטום לחורף 2019

 

נזילה קטנה יכולה להיות בעיה גדולה

 
 
 
החורף מתקרב, ואיתו הפחד הגדול של כל בעלי הדירות ושוכרי הדירות בכל רחבי הארץ – מה יהיו נזקי החורף השנה? כמעט בכל בית, פרטי או משותף, יש את המקום המיועד לפורענות. עם תחילת הגשמים אנחנו מגלים מחדש מהן נקודות התורפה של הדירה או הבית שלנו – זה יכול להיות נזילה קטנה, רטיבות שמופיעה רק כאשר יש גשמים חזקים או טפטוף חוזר ממקום מסוים בגג. כל אלו תקלות שאולי נראות קטנות, ואשר קל לנו לשכוח מהן בזמן הקיץ, אולם הן יכולות להפוך מנזילות קטנות לבעיות גדולות.

נזילה שאיננה מטופלת כראוי או גג שאיננו אטום דיו יכולים ליצור נזק של ממש בכל הצנרת של הבניין ואפילו לרשת החשמל. הפתרון הטוב ביותר למניעה של מצב כזה הוא לנקוט מראש בצעדים שיבטיחו את איטום הגג ומקומות התורפה בבניין או בדירה שלכם.
 
 

שיטות איטום אפקטיביות:

 

זיפות גגות

 
זיפות גגות היא טכניקה ידועה ואפקטיבית לאיטום של גגות באזורי מגורים. שכבת הזפת משיגה שתי מטרות – מניעת חדירה של מים אל תוך הבניין ושיפור יכולת הבידוד של הגג. הזיפות נעשה במספר שלבים מוגדרים. הראשון, הוא ניקוי יסודי של הגג והרמה של כל הציוד שנמצא עליו, לרבות קולטני שמש של דודי שמש.

בשלב השני, מורחים שכבת בסיס ולאחריה מזפתים את הגג בשתי שכבות אחידות. לבסוף, מסיידים את הגג על מנת להימנע מחימום יתר שלו ועל מנת לשמור על שכבת הזפת. בסיום כל התהליך, נהוג לבצע בדיקת הצפה במסגרתה מציפים את גג הבניין ומוודאים כי זיפות הגג השיג את מטרתו ללא דליפות.
 
 

איטום ביריעות ביטומניות

 
טכניקה חדישה יחסית בתחום, היא טכניקת האיטום באמצעות יריעות ביטומניות. יריעות אלו עשויות מחומר אורגני גמיש, בעל תכונות בידוד ומניעת מעבר נוזלים.

פריסת היריעות נעשית בצורה פשוטה ומהירה יותר מזיפות גגות, אולם לא בכל גג ובכל מקום ניתן לפרוס יריעות כאלו. ישנם שני סוגים עיקריים של יריעות ביטומניות. יריעות מסוג SBS נועדו לאיטום רצפות ומרתפים. לעומת זאת, יריעות מסוג APP רלוונטיות יותר לעניינינו ומותאמות לפריסה על גבי גגות.
 
 

איתור נקודות תורפה מבעוד מועד

 
השיטה הטובה ביותר להימנע מ"הפתעות" לא נעימות במהלך החורף, היא הכנה מקדימה לפני עונת הגשמים. ערכו סיור באזור מגוריכם, חפשו את נקודות התורפה של הבניין, הדירה או הבית הפרטי שלכם.

במידת האפשר, אם ניתן לעשות זאת מבחינה בטיחותית, עלו אל גג הבניין ובדקו האם ישנן שלוליות גדולות בשטחו ומהו הגורם לשלוליות אלו. בנוסף, נקו את האבנית מדודי השמש שברשותכם למניעת דליפות ממנו. אם אתם יכולים לפתור את הבעיות האלו מראש, בעודן מצומצמות ולא מטרידות, סביר שלא תצטרכו להתמודד עם תקלות חריפות במהלך סופת הגשמים הראשונה.
 
 

היעזרו באנשי מקצוע

 
איטום בתי מגורים מפני גשמים ומשקעי חורף אחרים הינו תחום מקצועי בפני עצמו. על מנת להבטיח תוצאות מקסימליות ולהימנע במידת האפשר מתקלות בחודשים הבאים, היעזרו באנשי מקצוע מוסמכים. הפתרונות שהוצעו כאן, כגון זיפות גגות ופריסה של יריעות ביטומניות מסוג APP על גבי גגות, הינם פתרונות שלא ניתנים ליישום באופן עצמאי ודורשים חומרים מיוחדים, מיומנות והכשרה.

כמו כן, וודאו כי החומרים בהם משתמש איש המקצוע שהזמנתם הינם חומרים מאושרים שעומדים בתווי התקן המוגדרים בחוק. בסופו של דבר, מי שרוצה להעביר חורף חם, יבש ונטול תקלות, נדרש להשקיע בכך מאמץ וכסף מראש, כמאמר הביטוי "מי שטרח בערב שבת – יאכל בשבת".